Вашата оценка

Коледни базари в Будапеща

Коледни базари в Будапеща
12.Октомври.2016 г.
Будапеща е най-големият град и столица на Унгария. Разположен е в Среднодунавската низина на двата бряга на река Дунав и заема площ от над 550 кв.км. Населението на Будапеща възлиза на приблизително 2 милиона души (с предградията 2 600 000) като това е 1/5 от населението на Унгария.

Будапеща е една от най-атрактивните дестинации за туристите, както от Европа, така и от Северна Америка, а напоследък и от Азия. Днешната столица на Унгария е съставена от два исторически града, разположени на двата бряга на Дунав - Буда и Пеща, които през 1873 г. се обединяват. Пеща съставлява около 2/3 от града и е по-равната, по-комерсиалната част на източния бряг на Дунава. Буда и Обуда са разположени на западния бряг на реката - по-хълмистата част на града, където са разположени Кралският дворец и Гелерт.

Много любопитни за туристите са внушителния комплекс на Унгарския парламент, Рибарският бастион, Кралският дворец и Националната опера. Изключителна интересна за посетителите на Будапеща е и пистата за Формула 1, изградена на около 20 км. от града през 1986 г. Ежегодно в средата на август, за да наблюдават Формула 1, пристигат около 120 000 фенове от цяла Европа. На един от островите на река Дунав - Маргарет, са изградени множество спортни площадки и басейни. Множество кораби-ресторанти кръстосват Дунав в района на Будапеща, предлагайки забавления за туристите.

Въпреки, че бе доста обновена, Будапеща е успяла да запази своя дух. Днес към река Дунав, стария дворец Ар Нюво и широките булеварди се присъединяват гурме ресторантите и модерни барове. Тези, които обичат историята, но в същото време искат и забавление идват тук.

Будапеща е отлична както за разходка, така и за вълнуващи преживявания. Река Дунав минава точно през сърцето на унгарската столица, образувайки перфектен ориентир за туристите. Няма значение дали се движите из криволичещите улички от страната на Буда или сте по булевардите от XIX в. от страната на Пеща. На всеки заинтересуван от история ще му е трудно да стои далеч от Буда, където дворецът ви потапя в средновековната атмосфера на Будапеща. Пазарните маниаци много бързо ще бъдат привлечени от другата страна на реката, където магазините и нощният живот се борят за вниманието на всички.

Да бъдеш в Будапеща броени дни преди Коледа в съчетание с прекрасно време си е чист късмет. Едно е сигурно, посещението в този град си заслужава по всяко време на годината. Будапеща е един от най-красивите градове в Европа и най-вече сред онези от тях, които могат да се нарекат „дунавски“. Трудно е да се каже кога е по-красива Будапеща – през деня, когато можете да се насладите на панорамните гледки и многобройните забележителности, или през нощта, когато е окъпана в светлини, а животът кипи ли кипи.

Разбира се Будапеща не може да се мери с Виена по отношение на богата Коледна украса и настроение, но тук също може да се усети истинското Коледно настроение денем, но най-вече нощем.  Богато украсените и празнично осветени улици, сгради, дървета и мостове придават неповторимо очарование и настроение.

Най-голямо стълпотворение от жители и гости на Будапеща в този период на годината се вижда по откритите коледни базари на много места из града. Разположени върху многобройните големи или малки площади, те са оформени в почти еднакъв стил: с високи и богато украсени коледни елхи, дървени арки, отрупани с елхови клонки (нещо като официален вход към базара), с открити сцени за изпълнения на живо, с така характерната за католиците скулптурна композиция, представяща Младенеца в пещерата с тримата влъхви и, разбира се, с неизбежните сергии и павилиони.

А по тях и в тях – голямата коледна шарения с изобилие от стоки, наливна бира, греяно вино (с черен пипер и канела), месни и тестени произведения, много от които типично унгарски специалитети, керамика, сребърни украшения, стъкларски изделия, сувенири и още - играчки за деца и украшения за елха, дрехи и обувки, шапки и ръкавици, колани и портмонета, фолклорни атрибути,  книги, изобщо всичко подходящо за коледен подарък.

За разглеждане има и по двата бряга на Дунав като всяка част от града има своето очарование и забележителности. Някой харесват повече старата и очарователна Буда, други имат препочитания към по-новата и динамична Пеща.

Общото впечатление за Будапеща е за величествен град – тук има простор, строителен размах и архитектурна среда. Започвайки от Кралския дворец, Рибарският бастион, известен и като Рибарски кули, който е сред най-посещаваните забележителности в Будапеща. Наречен е Рибарски, тъй като е построен на мястото на намирали се по-рано там Рибарски квартал и Рибарски пазар. Строежът му започва през 1895 г. Той представлява архитектурно съоръжение от галерии и кули, изградено около тераса. Оттук има отлична гледка към Парламента, мостовете над р. Дунав и голяма част от Пеща. В близост до тях него се намира следващата забележителност – катедралата Матиас. Парламента (построен по образец на английския), “базиликата "Св. Ищван", атрактивния влак (по-скоро – влек) по стръмнината на Хълма Гелерт с Цитаделата, Крепостта Буда, Унгарската академия на науките, Националната опера - и стигайки до мостовете. 

Будапеща не би била това, което е, без своите мостове над Дунав. Красиви, величествени и сами по себе си голяма забележителност. Мостовете Маргит (с остров Маргит и десетките атракции там), Сечени (верижния или въжения мост, уникално съоръжение отпреди 150 години) и Ержбет.

Площадът на героите (на унгарски: Hősök Tere) с позеленелите бронзови статуи на княза-революционер и патриот Ференц Ракоци е един от най-забалежителните площади в унгарската столица, разположен е в Пеща, в края на „Андраши Авеню“, близо до Градския парк. Полщадът е заобиколен от 2 важни сгради – Музея на изящните изкуства отляво и Изложбената зала отдясно (двете сгради са в неокласически стил). Изграждането на мемориала започва по повод 1000-годишнината от основаването на Унгария (1896) и приключва през 1929 г. Тогава той получава и името си. В центъра на площада се издига мемориал със статуите на водачите на 7-те племена, които основават Унгария през 9 век, както и други забележителни фигури от Унгарската история - крале и държавници. Там също е и паметникът на Архангел Гавраил (36-метровия стълб)... и още много забележителности.

Будапеща изобилства с архитектурни шедьоври от различни епохи и стилове. Тук са си дали среща Средновековие и Ренесанс, готика и барок, класика и модерност. Модерните сгради успешно са „адаптирани“ към средата без да нарушават постигнатата през вековете хармония, която е съчетала история, настояще и визия за бъдещето на града.

В Будапеща още от края на 19-и век има метро (второто в Европа след Лондонското и първото на континента), което може да те отведе до всяка точка на града. От двете страни по протежение на Дунава са построени удобни крайбрежни двупосочни шосета на две и дори три нива плюс пешеходни алеи и булеварди, по които се движат в отделни трасета и трамваи. Из цяла Будапеща са пръснати множество по-малки и по-големи градинки, обширни алеи и тревни площи с разположени сред тях статуи на исторически личности или просто скулптури от различни епохи, включително и съвременни.

По протежение на реката във водата са закотвени плаващи ресторанти и напълно неподвижни много малки и големи плавателни съдове; постоянно из реката плават катери, шлепове, корабчета; могат да се видят гмуркащи се диви патици и чайки, на които туристите хвърлят трохи, а те ги улавят във въздуха.

Всеки истински турист е в състояние дни наред да обикаля, опознава и изучава този град и пак да не успее да види и посети всички „туристически обекти” отбелязани като задължителни в справочниците. Затова тръгвайки си от Будапеща туристът си обещава да се върне отново, за да довърши започнатото... най- късно през лятото.
 
Вижте нашите предложения за Коледни базари в Будапеща - ТУК !
всички новини



Хотели Гърция